Какво чувства употребяващият?
Как инхалантите влияят на мозъка и тялото?
Когато химическите изпарения се вдишат, тялото започва да изпитва глад за кислород. Това принуждава сърцето да бие по-бързо, за да засили кръвния поток към мозъка. Дробовете абсорбират инхалираните химикали в кръвния поток много бързо и ги изпращат към мозъка и тялото. Ефектите започват след няколко секунди. Почти всички инхаланти (с изключение на нитритите) предизвикват приятен ефект от забавянето на мозъчната дейност.
Нитритите предизвикват ефектите си като разширяват кръвоносните съдове, с което кръвният поток към мозъка се увеличава и употребяващият може да изпита краткотрайна еуфория.
Ефекти
• Краткотрайни ефекти:
За няколко секунди употребяващите се чувстват опиянени и преживяват ефекти, подобни на тези, които се получават при употребата на алкохол:
- завалена реч;
- липса на координация;
- еуфория (чувство на интензивно щастие);
- замаяност.
Някои употребяващи съобщават за:
- слабо главоболие;
- халюцинации (виждат неща, които действително не са там);
- налудни идеи (вярват в нещо, което не е истина и не могат да бъдат разубедени).
При вдишване на достатъчно количество почти всички разтворители и газове могат да доведат до загуба на съзнание.
Търсените ефекти обикновено траят само няколко минути и в желанието си да ги удължат, употребяващите често повтарят инхалацията, без да си дават сметка колко рисковано е това. Повторната употреба в кратък период може да причини загуба на съзнание и в последствие да предизвика дори смърт. Освен това намалява контрола, предизвиква сънливост и главоболие.
• Дълготрайни ефекти:
Инхалантите често съдържат повече от един химикал. Някои химикали изчезват бързо от тялото, но други остават по-дълго време и се абсорбират от мастните тъкани в мозъка и централната нервна система. В дългосрочен план употребата на инхаланти може да предизвика сериозни проблеми:
- Увреждане на нервите: дълготрайната употреба на инхаланти може да увреди защитния слой около нервите в централната нервна система и навсякъде другаде в тялото. Когато това се случи, се нарушава способността им да изпращат сигнали както трябва. Това може да причини мускулни спазми и тремор (треперене) или дори трайни проблеми с основни дейности като ходене, навеждане и говорене. Тези ефекти наподобяват на симптоматиката при хората с множествена склероза.
- Увреждане на мозъчните клетки: инхалантите могат също да увредят мозъчните клетки като не позволяват до тях да достигне достатъчно кислород – това състояние е познато като мозъчна хипоксия. Увредените функции зависят от това коя част на мозъка е била лишена от кислород. Хипокампусът например е отговорен за паметта – честото използване на инхаланти може да увреди способността за научаване на нови неща или да причини затруднения в участието дори в прости разговори. Засягането на мозъчната кора може да причини забавяне на двигателните способности и тромавост.
Освен уврежданията на нервната система редовната употреба на инхаланти може да причини сериозни и необратими последствия и за други жизненоважни органи и системи:
- увреждане на сърцето;
- чернодробна недостатъчност;
- мускулна слабост;
- апластична анемия – тялото произвежда по-малко кръвни клетки.