Мозъчната активност на хора с хазартна зависимост прилича на тази при зависимите от наркотици

Учени са идентифицирали две области в мозъка, които са много активни, когато зависимите изпитват желание за залози.
Двете области, познати като инсула (област на мозъчната кора в Силвиевата бразда, която служи за граница между слепоочния и теменния дял) и нуклеус акумбенс (част от базалните ганглии и системата за възнаграждение), участват в процеса на взимане на решения, чувство на възнаграждение и контрол над импулсите и са свързани със силното желание за употреба на алкохол или наркотици.
Откритията са публикувани в списанието Translational Psychiatry и могат да доведат до нови методи за лечение на хазартна зависимост според изследователите.
Съавторът д-р Хенриета Баудън-Джоунс, директор на Националната клиника за хазартна зависимост и North West London NHS Foundation Trust, казва: „Хазартната зависимост може да има опустошителен ефект не само върху пациентите, а и върху техните семейства. Резултатът от нея може да е загуба на работата и семейства и деца могат да останат бездомни.“
„Знаем, че състоянието може да има генетичен компонент и че децата на зависими към хазарт са в по-висок риск от хазартна зависимост, но все още не знаем точните области в мозъка, които имат роля за това. Това изследване идентифицира ключови мозъчни структури и отваря пътища към таргетирани методи за лечение, които предотвратяват силното желание за правене на залози и рецидивите.“
Учените използвали магнитен резонанс, за да сканират мозъците на 19 души с хазартна зависимост и на същия брой здрави доброволци.
Наблюдавана е мозъчната активност, докато всеки участник гледа набор от изображения, които включвали рулетка или букмейкърски пункт.
При тези с хазарта зависимост структурите инсула и нуклеус акумбенс се активират много силно при вида на изображението, свързано с хазарт, и е налице силно желание за хазартна игра.
Открита е и връзка с челния дял, който може да помага за контролирането на импулсите. По-слаба връзка на челния дял и нуклеус акумбенс е асоциирана с по-силен порив за хазартна игра.
Професор Ан Лингфорд-Хюс, друг член на екипа от Импириъл Колидж Лондон, казва: „Слабите връзки между тези региони са идентифицирани и при зависимост към наркотици. Челният дял може да помага с контрола на импулсите, следователно слаба връзка може да доведе до това хората да не са способни да спрат да залагат и да игнорират негативните последствия от техните действия.“
„Тези връзки могат се влияят и от настроението – и да бъдат отслабени от стрес, което може да е причина за рецидивите по време на трудни житейски периоди.“