Хората, които са опитвали цигари, започват да пушат ежедневно

Около две трети от тези, които са опитали цигари, впоследствие започват да пушат ежедневно, дори това да е само за кратко, гласи скорошно изследване. Данните са събирани във Великобритания, САЩ, Австралия и Нова Зеландия. Резултатите сочат, че около 60 % от запитаните са пушили поне веднъж в живота си, както и че 68 % от тези хора впоследствие започват да пушат ежедневно.
Авторите на изследването посочват, че е забележително до каква степен цигарите могат да ни „закачат“ дори след еднократно опитване. Според тях тези резултати сочат, че е важно информационните кампании да мотивират хората да не експериментират с цигари.
Мета-анализът е публикуван в списанието „Изследвания на никотина и тютюна“ (“Nicotine & Tobacco Research“) и обхваща 215 000 участници от 8 различни проучвания за периода 2000 – 2016 година. Всяко от тези изследвания може да бъде открито в базата „Обмяна на данни за глобално здраве“ (“Global Health Data Exchange“)
Водещият автор на мета-анализа, професор Питър Хайек от Университета „Кралица Мери“ в Лондон, заявява, че това е първото публикувано изследване, в което се открива връзка между експериментирането с цигари и редовното пушене, и то с такъв голям брой участници.
"Установихме, че процентът хора, преминали от фаза „експериментиране“ до фаза „ежедневна употреба“ е изненадващо висок. Това помага да се потвърди значимостта и необходимостта от превенция на експериментирането на първо място", казва той.
Професор Хайек допълва, че в момента във Великобритания се наблюдава значително намаляване на тютюнопушещите и според него това може да бъде обвързано с факта, че в последните години само 19 % децата между 11- и 15-годишна възраст са пушили някога. „Това означава, че сме на прав път“, заявява професорът.
През 2016 година 15,5 % от възрастните във Великобритания са споделили, че пушат – около 7,6 милиона души. Според Офиса за национална статистика през 2010 година този процент е бил 19,9.
През 2016 година хората на възраст между 18 и 24 години, които пушат, са били 19,3%. За сравнение през 2010 година хората, които пушат в същата възрастова група, са били 25, 8 %.
Дебора Арнът, главен изпълнителен директор на благотворителната организация „Действия срещу пушенето и за здравето“ призовава за по-сериозни законови мерки, регулиращи продажбата на тютюневи изделия.
„Правителството отказва да наложи въвеждането на лиценз за разпространителите на тютюн, въпреки че има сериозна обществена подкрепа за това - както от граждани, така и от самите разпространители.“, обяснява госпожа Арнът.
Авторите на мета-анализа също така изтъкват някои ограничения на изследването. В различните държави, в които е проведено изследването, резултатите се различават значително – в САЩ около 52 % от запитаните споделят, че са започнали да пушат редовно след първоначално експериментиране, докато във Великобритания тези хора са 82 %. Тоест в случая говорим за усреднени резултати от различните държави. Също така авторите подлагат на съмнение това, доколко акуратно хората си спомнят кога и как точно са започнали да пушат.
Министъра на публичното здраве Стив Брайн коментира: „Великобритания е сред водещите страни в контрола над тютюнопушенето и благодарение на сериозните мерки, които предприемаме процентът пушещи в момента е толкова нисък. Наскоро задействахме и нов план за контрол над тютюнопушенето – планираме следващото поколение да е съставено изцяло от непушачи – това включва сериозно образование по отношение на рисковете от пушенето и каква подкрепа могат да получат тези хора, които желаят да се откажат от пушенето окончателно.“