Социалните медии са по-вредни за психичното здраве на момичетата, отколкото на момчетата

Още едно проучване разкрива, че по-дългото време, прекарано в социалните медии, съответства на по-висок процент на депресия, особено сред младите момичета. Проучването показва, че момичетата са по-тежко засегнати от депресия поради лош сън и онлайн тормоз в сравнение с момчетата. Резултатите от изследването са били публикувани в списанието EclinicalMedicine от Lancet.
Проучването на изследователи от Университета на Есекс и Лондонския университетски колеж открива, че 14-годишните момичета спят по седем часа или по-малко всяка нощ, защото остават будни и активни в социалните медии. Тези момичета също така не са доволни от външния си вид. Проф. Ивон Кели от Лондонския университетски колеж, водещ на проучването, казва: „Изглежда, че те имат затруднения с тези аспекти от живота си в по-голяма степен от момчетата – в някои случаи значително повече.“ Екипът и други експерти предупреждават, че това може да бъде индикатор за различните психични заболявания, срещани при младите жени. Има риск от самонараняване и мисли за самоубийство сред младите жени в резултат от тези фактори.
Екипът е интервюирал около 11 000 14-годишни деца, които са били част от Millennium Cohort Study. Учените забелязали, че момичетата прекарват повече време в социалните медии, отколкото момчетата, и тези момичета имат по-изразени симптоми на депресия в сравнение с момчетата. Техните депресивни настроения може да бъдат пряко свързани с времето, прекарано в социалните медии, като например Instagram, WhatsApp и Facebook. Проф. Кели добавя: „Връзката между използването на социални медии и депресивните симптоми беше по-силна при момичетата, отколкото при момчетата. При момичетата повечето часове, прекарани в социалните медии, съответстват на засилване на депресивните симптоми.“
Участниците в проучването получили въпросници за попълване. В тях били питани за употребата им на социални медии и се оценявало психичното им здраве. Симптомите на депресия се измервали чрез Въпросник за настроения и чувства (Moods and Feelings Questionnaire). Участниците трябвало да се съгласят или да не се съгласят с твърдения като например: „Чувствам се отчаян или нещастен“, „Чувствах се толкова изморен, че просто седях и не правех нищо“ и „Нищо не ми беше приятно“. С помощта на въпросника били оценени техните възприятия през последните две седмици. Резултатите показали, че момичетата използвали социалните медии повече от момчетата, а около 40% от момичетата и 20% от момчетата прекарвали в социалните медии повече от три часа на ден. Пълно въздържане от социални медии се наблюдавало само при 4% от момичетата и 10% от момчетата.
Екипът с тревога забелязал степента на лишаване от сън сред децата. При тези с депресия и потиснато настроение 48,4% от момичетата и 19,8% от момчетата казали, че спят по-малко от седем часа на нощ. Изследователите забелязали, че едно от две момичета и едно от четири момчета имат нарушен сън „през повечето време“. Авторите на проучването казват, че за това могат да бъдат винени социалните медии. Юношите често заспиват с телефоните си до леглото и се будят от съобщенията на социалните медии.
След направен анализ учените открили, че 12% от малко изполващите социални медии и 38% от прекомерни изполващите ги страдали от симптоми на депресия. Резултатите разкрили, че юношите, прекарващи от три до пет часа в социалните медии на ден, имали с 26% по-висока оценка за депресия при момичетата и с 21% при момчетата. Това сравнение е било направено с тийнейджъри, използващи социалните медии от един до три часа на ден. При децата, които ги изполвали по над пет часа на ден, оценката за депресия била с 50% по-висока при момичетата и с 36% при момчетата в сравнение с малко изполващите ги.
Учените забелязали и че освен лишаването от сън, онлайн тормозът бил друга основна причина за депресия. Те пишат: „Най-важните пътища бяха чрез лош сън и онлайн тормоз. Например: повечето часове използване на социални медии са свързани с по-лош сън, което на свой ред е свързано с депресивни симптоми; претърпеният онлайн тормоз е свързан с лош сън, лошо въприемане на тялото и ниска самооценка, а момичетата и момчетата с лошо възприемане на тялото е по-вероятно да страдат от ниска самооценка.“
Авторите на проучването пишат като заключение: „Съществуват умерено силни доказателства за връзка между времето пред екрана и депресивните симптоми. Тази връзка е за времето, прекарано пред екрана изобщо, но има много ограничени доказателства за връзка с времето, прекарано пред екрана в социалните медии. Има умерени доказателства за ефекта доза-отговор със слаби доказателства за праг от 2 или повече часа на ден пред екрана за връзката с депресивните симптоми.“