Как влияе алкохолът на кръвната захар?
Употребата на алкохол е широко разпространена и за голяма част от хората умерената употреба не води до проблеми със здравето. При тези обаче, които имат определени заболявания като диабет, алкохолът може да има ефект върху кръвната захар и да представлява риск за здравето.
С времето прекалената употреба на алкохол може да намали ефективността на инсулина. Резултатът от това е висока кръвна захар. Много хора с алкохолна болест на черния дроб имат и непоносимост към глюкоза или диабет.
Според Mayo Clinic нормалните нива на кръвната захар са от 70 до 100 милиграма на децилитър. При хората с диабет нивото обикновено е над 126 милиграма на децилитър.
Нелекуваният диабет повишава риска от заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, увреждания на нервите, на бъбреците, на очите, проблеми с кожата и увреждания на краката.
Хората с диабет трябва да са много внимателни, когато става въпрос за консумация на алкохол. Добра идея е да обсъдят със своя лекар този въпрос, за да научат повече за рисковете. Освен това някои лекарства не бива да се взимат с алкохол и те трябва да внимават и за това.
Консумацията на алкохол може да доведе до опасно ниски нива на кръвната захар. Това се случва, защото черният дроб е „зает“ да премахва алкохола от кръвта вместо да поддържа нивото на кръвната захар.
Симптомите на ниска кръвна захар наподобяват тези при прием на твърде много алкохол. Могат да се появят внезапно и да са опасни, ако човекът не е подготвен. Симптомите включват:
- Объркване
- Сънливост
- Размазано виждане
- Главоболие
- Замаяност
- Липса на координация
- Загуба на съзнание
Добре е хората с диабет, които планират да консумират алкохол, да проверят кръвната си захар преди това и до 24 часа след това. Трябва да я проверят и преди да си легнат да спят, за да са сигурни, че нивото е стабилно.
Американската асоциация по диабета дава някои препоръки:
- Жените не бива да пият повече от едно стандартно питие на ден;
- Мъжете не бива да пият повече от две стандартни питиета на ден;
- Да не се употребява алкохол на празен стомах или ако кръвната захар е ниска;
- Да не се замества храната с алкохол в планирането на храненето – да не се брои алкохола като въглехидрат;
- Питиетата да се пият бавно;
- Да се поддържа добра хидратация – с вода или диетична сода;
- Да се предпочитат напитки с ниско съдържание на алкохол;
- Да се има предвид, че някои видове бира могат да съдържат два пъти повече алкохол и калории в сравнение с по-леките;
- Да се избират разредители без калории – диетична сода или диетичен тоник
Различните видове алкохолни напитки се различават по съдържанието си на чист алкохол и ефекта си върху кръвната захар. Колкото по-високо е обемното съдържание на алкохол в напитката, толкова по-висок е риска от ниска кръвна захар.
Източник: http://www.medicalnewstoday.com/articles/312918.php