Вредно ли е младите хора да употребяват наркотици?
Наркотиците могат да бъдат както нелегални (като амфетамини, метамфетамини, кокаин, канабис, екстази и др.), така и легални вещества (алкохол; тютюн; психоактивни лекарства, взимани без лекарско предписание).
Употребата на всеки нелегален наркотик носи някакъв риск, който често пъти не може да бъде предвиден. Някои наркотици могат да предизвикат зависимост, други да увредят различни органи и системи в тялото, а трети да причинят сериозни психични проблеми.
Отделно притежанието и купуването на нелегални наркотици може да доведе до проблеми със закона.
Употребата е значително по-вредна за младите хора, отколкото за по-възрастните. Едната причина за това е, че мозъчните структури при първите все още се развиват, а употребата на психоактивни вещества може да наруши това развитие. В действителност мозъкът се развива до 25 годишна възраст, а при децата и тийнейджърите е най-уязвим.
Например, употребата на някои наркотици, започнала в тийнейджърските години, по-често води до зависимост. Други наркотици пък много по-рано могат да отключат шизофрения, ако човекът е предразположен към това заболяване.
Трябва да се има предвид, че експериментирането е нормална част от израстването на младите хора (съвсем не е задължително то да е точно с наркотици). Също така, повечето тийнейджъри трудно могат да си представят, че от употребата на вещества може да им се случи нещо неприятно. Затова плашенето със смърт и болести като начин за превенция не върши работа, а е необходим друг подход.