телефонна линия

0888-99-18-66

BG
EN
Facebook Twitter YouTube - Email

Пушенето на електронни цигари убива голям брой клетки в устата

Пушенето на електронни цигари убива голям брой клетки в устата

Голям брой клетки от устата, изложени на изпарения от електронна цигара в лаборатория, умират в рамките на няколко дни, според проучване, проведено от изследователите на Université Laval (Канада) и публикувано в Journal of Cellular Physiology.

Д-р Mahmoud Rouabhia и неговият екип от Факултета по дентална медицина в Université Laval са стигнали до това заключение, след като са изложили епителни клетки от венците на изпарения от електронна цигара. „Епителът в устата е първата линия на защита на тялото срещу микробни инфекции“, обяснява д-р Rouabhia. „Този епител ни предпазва от няколко вида микроорганизми, които живеят в устата ни.“

За да симулират какво се случва в устата на човек по време на пушене на електронна цигара, изследователите са поставили епителни клетки в малка камера, съдържаща течност, подобна на слюнка. Изпаренията от електронна цигара са били напомпвани в камерата с честота от две 5-секундни „вдишвания“ на минута за 15 минути на ден.

Наблюдения под микроскоп са показали, че процентът на мъртви или умиращи клетки, който е около 2% при клетъчните култури, които не са били изложени на изпарения, е нараснал съответно на 18%, 40% и 53% след 1, 2 и 3 дни на излагане на изпарения от електронна цигара.
„Противно на това, което някой може да си помисли, изпаренията от електронната цигара не са само вода“, обяснява д-р Rouabhia. „Въпреки че те не съдържат катрани като димът от обикновените цигари, излагат тъканите в устата и в дихателния тракт на съединения, произведени при нагряване на растителен глицерин, пропиленгликол и аромати, съдържащи се в течността за електронната цигара.“

Натрупващите се ефекти от това увреждане на клетките досега не са били документирани, но са тревожни, според д-р Rouabhia. „Увреждането на защитната бариера в устата може да повиши риска от инфекция, възпаление и заболяване на венците. В дългосрочен план може също да повиши риска от рак. Това е, което ще изследваме в бъдеще.“

Източник: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-11/ul-sec111616.php