Партньорите по проект SKEPDAH се срещнаха, за да говорят за разпространението на резултатите от проекта

Проектът „Обмяна на умения и знания за Информационни линии за наркотиците и алкохола“ (The Skills and Knowledge Exchange Project for Drug and Alcohol Helplines, SKEPDAH) е създаден като начин информационните линии да се учат едни от други и да обменят опит по устойчив начин. Този проект е финансиран по Европейската програма за образование, обучение, младеж и спорт (Еразъм +). Проектът е по ключова дейност 2, която се фокусира върху Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики. Проектът е осъществен с финансиране от Ирландската национална агенция, Léargas, и тече от януари 2017 до август 2018.
Идеята за този проект се заражда от проучване на информационните линии за наркотиците в началото на 2015, когато участниците са попитани по какви теми се нуждаят от допълнителна информация и обучение. Това е последвано от второ, по-детайлно проучване през декември 2015, от което излизат три теми. Решено е проектът да се съсредоточи върху отговаряне на нуждите на информационните линии за наркотиците и алкохола чрез работа по тези теми и че най-добрият начин да се направи това, е да се създадат учебни програми за линиите по всяка от трите теми, които да се използват многократно и да бъдат споделяни в бъдеще.
По време на проекта имаше три международни партньорски срещи, на които бяха споделени информация, опит и ресурси, използвани за развиване на учебен програма по всяка тема. Тези учебни програми се използват като насоки за създаване на обучения и подкрепа за екипите. След това се правят корекции и се съставят финалните версии на учебните програми.
На 18 и 19 юни 2018 г. в Ларнака, Кипър, се проведе срещата за разпространение. Домакините от PERSEAS Counselling Centre for Adolescents and Adults уредиха срещата да се случи в Ларнака, което беше по-удобен и евтин вариант за партньорите в сравнение с Никозия. Темата на двудневната среща беше разпространение, тъй като трите учебни програми бяха завършени, а останалите материали за дисеминация бяха създадени и подготвени за разпространяване чрез имейл, информационен бюлетин и YouTube.
Ирландският партньор създаде презентация в стил Печа Куча. Нейното предназначение е да сподели същността на проекта, работата и резултатите в 20 слайда, всеки от които се появява за 20 секунди и съдържа минимално количество текст. Презентацията беше записана с аудио, за да се постави фокус върху изображенията в нея, а не върху текст. Макар последната версия да съдържа само 19 слайда, тя следва идеята на Печа Куча и представлява хубав продукт за разпространение. Презентацията е достъпна в YouTube и също насочва зрителите към www.fesat.org за повече информация.
Презентацията на проекта:
По време на двудневната ни среща записахме и кратки видеа с някои от партньорите, в които те разказват за контекста на трите учебни програми. Видеата са достъпни за споделяне и разпространение и също представляват начин за насочване на хората към сайта на FESAT, така че да могат да изтеглят резултатите от проекта.
Нашите партньори от Белгия и Норвегия представят учебната програма за превенция на синдрома на професионалното прегаряне:
Нашият партньор от Холандия представя учебната програма за нови психоактивни вещества:
Нашият партньор от Кипър представя учебната програма за проблемна употреба на наркотици, съпътствана от проблеми с психичното здраве (двойна диагноза):
До края на втория ден вече можехме да оценим силните страни на проекта и нещата, от които можем да се поучим. Приехме, че езикът е постоянна трудност и че структурирането на срещите по различен начин вероятно е можело да помогне. Обсъдихме и идеи за бъдещи проекти.
Партньорите в този проект са:
HSE Drugs & Alcohol Helpline (Ирландия); De DrugLijn/VAD (Белгия); „Фракарита България“/Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта (България); SICAD (Португалия); PERSEAS (Кипър); RUStelefonen (Норвегия); Drugs Infolijn/Trimbos Instituut (Холандия); Basis e.V. (Германия) и Training Exchange Ltd (Великобритания).
През оставащото време от проекта всички партньори ще удвоят усилията си за разпространяването на информацията и споделянето на учебните програми и останалите материали. Целта ни е наученото по време на проекта да бъде споделено не само сред Информационните линии за наркотици и алкохол, но и с всички информационни линии и организации, за които тези теми са от значение.