телефонна линия

0888-99-18-66

BG
EN
Facebook Twitter YouTube - Email

Клиничните изпитания за антитяло, което блокира действието на кокаина върху мозъка, наближават

Клиничните изпитания за антитяло, което блокира действието на кокаина върху мозъка, наближават

Изследовател от Университета на Синсинати (САЩ), който е разработил имунотерапия, за да помогне на хората със зависимост към кокаин и която е постигнала успех в тестовете с животни, казва, че се надява в близко бъдеще да я изпита клинично върху хора-доброволци.

Андрю Норман, доктор на науките и професор в Медицинския департамент по фармакология към Университета на Синсинати, е ръководил екип от изследователи в разработването на човешко моноклонално антитяло – получено от единична клетка – за използването му срещу конкретна цел, в случая кокаин. Ако антитялото се инжектира в кръвоносната система, то се прикрепя към кокаина и му пречи да навлезе в мозъка, ограничавайки поведенческите ефекти на наркотика. Това хуманизирано моноклонално антитяло преди е показало, че намалява ефектите на кокаина в животински модел на рецидив (връщане към употребата на кокаин).

„Първоначално работата беше предклинична. Създадохме това антитяло и можахме да произведем достатъчно, за да го тестваме върху животни“, казва Норман. „Във всичките ни ин виво и ин витро тестове антитялото беше много ефективно и работеше добре. Основавайки се на тези успешни предклинични проучвания, продължихме напред към клинични изпитания. Това е транслационно изследване – движим се от молекула към мишка към човек.“

Проучването на Норман е финансирано от тригодишен грант на Националния здравен институт в САЩ (NIH). Необходими са токсикологични изследвания и втора серия от тестове при животински модели с антитялото, преди да се кандидатства за клинични изпитания върху хора пред Агенцията за храните и лекарствата на САЩ (FDA), казва Норман.

Ако се докаже, че е безопасно, антитялото ще бъде най-полезно в помощта за хора, които са високо мотивирани да преодолеят зависимостта, казва Норман.

„Това няма да излекува зависимостта, защото се предполага, че тя е недъг на мозъка“, казва Норман. „Антитялото е създадено да не позволява на кокаина да достигне до мозъка. То може само да попречи на наркотика да предизвика обичайните си ефекти върху него. Това ще помогне на хората като намали вероятността да направят рецидив. Ако го направят, антитялото ще помогне да не се поддържа рецидивът.“

При човек, който има периодични рецидиви, антитялото ще спира кокаина да навлезе в мозъка и да предизвика приятните ефекти, които зависимите искат да изпитат, казва Норман. Антитялото може да бъде давано в дози, които да остават ефективни за най-малко 30 дни – достатъчно дълъг период за възстановяващ се човек, за да продължи той да се бори със зависимостта, добавя Норман.

Норман казва, че антитялото не е панацея и не може да излекува зависимост, но по-скоро е средство, с което да се помогне на хората, които още се борят с трудната задача да се справят с нея. Все пак зависимостта е лечимо заболяване и за някои хора е вариант да я контролират като другите хронични заболявания, смятат от NIH.

За някои хора би било възможно да преодолеят човешкото моноклонално антитяло, но това би изисквало зависимият човек да вземе извънредно голямо количество кокаин, за да надвие способността на антитялото да се свързва, обяснява Норман.

„То ще помогне на хората, които са мотивирани, да стоят далеч от кокаина или ако направят рецидив, да не го направят продължителен“, казва Норман. „Ако хората не са високо мотивирани да спрат кокаина, няма причина това да им помогне.“

„Ако антитялото работи в тялото по начина, по който вярваме, че ще го прави, тогава то ще ни подскаже как би трябвало да си обясняваме ефектите на други пристрастяващи наркотици“, добавя той. „Има проекти в други лаборатории в страната за разработването на ваксини срещу пристрастяващи наркотици като опиоидите.“

Норман казва, че антитялото е толкова специфично за кокаина, че няма да се свързва с други наркотици в тялото.

„То няма да пречи на други лекарствени терапии, които могат да дойдат по-късно“, казва той. „Ако някой разработи лекарство, което взаимодейства с механизми и области в мозъка, където кокаинът проявява ефекта, свързан с неговите пристрастяващи свойства, антитялото ще бъде допълнение към това и няма да пречи.“

Източник: https://medicalxpress.com/news/2017-02-trials-humans-antibody-block-cocaine.html